A robotautók kora jön

A robotautók kora jön

Három- négy éven belül számíthatunk az önvezető gépjárművek megjelenésére, de ha a nagy márkák nem figyelnek, az első gyártót nem Audinak vagy BMW-nek hívják majd, hanem Google-nek.

 


Forradalom előtt áll az autóipar – egy olyan forradalom előtt, amelyhez fogható talán csak az Otto-motor feltalálása volt: az önvezető autók megjelenésével a számítógépek vehetik át az emberi sofőrök szerepét. Ahogy azt más iparágaknál tapasztalhattuk, a status quót felborító digitális átalakulás a Szilícium-völgyben kezdődött, ahol az olyan technológiai cégek, mint a Google, a Tesla és az Uber, egymás sarkát tapossák a témába vágó bejelentésekkel. Az egyik utolsó, fontos mérföldkő elérése a Google-höz kötődik: a Google Self Driving Car Project, azaz a cég önvezető autóval foglalkozó csapatának ismertetője szerint számítógép vezérelte gépjárművük elsajátította az ipszilon forduló végrehajtásának művészetét. Ez nem hangzik túl érdekesen, ám ez a manőver eddig a gépi sofőrök képességeit meghaladta.

 

Nincs mit csodálkozni azon, hogy ezt a sikert először a Google érte el, a cég óriási tapasztalattal és adatbázissal rendelkezik a területen, hiszen a fejlesztés kezdete, 2009 óta az 58 tesztautó közel 3,6 millió kilométert vezetett le önállóan, emberi közreműködés nélkül, nyilvános úthálózaton. Ezzel összehasonlítva a gépkocsigyártásból ismert cégek nevetségesek: a BMW tesztjárművei eddig csak a Münchent Nürnberggel összekötő A9-es autópályára merészkedtek ki, és összesen 25 ezer km-t tettek meg. Az Audinak csak egyetlen tesztautója van, amely egyedül nem is tud még közlekedni: a sávtartást, fékezést, gyorsítást és előzést képes önállóan végrehajtani, kizárólag az autópályán, 130 km/h-s sebességig. A Google prototípusai egyelőre legfeljebb 40 km/h-val haladnak a városban. Az önvezető autók képességeinek kategorizálására az autóipari mérnökök szövetsége (SAE International: Society of Automotive Engineers) egy ötfokozatú skálát hozott létre, amelyen a német gyárak a harmadik szinten állnak. A BMW ezt úgy nevezi, hogy „szem nélkül”. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a sofőr a vezetőülésben ülve csak a szemét veheti le az útról, de készen kell állnia arra, hogy egy pillanat alatt átvegye az irányítást. Az Audi és a BMW ezt a technológiát 2020-ra kívánja bevezetni a sorozatgyártásba kerülő autóiban.

 

De nemcsak a Szilicium-völgy, hanem a többi gyártó is komoly konkurenciát jelent a német luxusautó-márkáknak: a Volvo például az XC 90 SUV alapjaira épített önvezető prototípusait már Göteborg utcáin teszteli. Ami érdekessé teszi ezt, hogy a tesztet nem mérnökök, hanem hétköznapi vásárlók végzik, 2018-ra pedig ezt a projektet Londonra is szeretnék kiterjeszteni. Az eredmény később egy „IntelliSafe Autopilot” nevű szolgáltatásban jelentkezne, ami a Volvo tervei szerint hármas szintű autonóm közlekedést tenne lehetővé. A cég szerint a sorozatgyártásban készülő járművekben 2021-ben jelenhetne meg az IntelliSafe. Ugyanakkor az 5-ös szint eléréséhez vezető úton a Volvo előnyben lehet, ugyanis 2016 óta működik együtt az Uberrel, akik már ma is kínálnak önvezető autókon alapuló szolgáltatást az amerikai Pittsburgben. De a németek sem adták fel a küzdelmet, a BMW bejelentette, hogy 2017-ben szeretné megkezdeni 4-es szintű robotautóinak tesztelését München központjában- először emberi felügyelet mellett. A vásárlókkal folytatott tesztelésre 2020-tól kerülhet sor. Persze ma még nem sok minden látszik ezekből a fejlesztésekből, az autógyártók fej fej mellett haladnak: az új Mercedes E-osztályba épített vezetősegítő rendszer nem gyengébb a Tesla Autopilotnál, sőt, szenzorcsomagját tekintve bizonyos szempontból még fejlettebb is annál. De ahhoz, hogy ez a jövőben is így maradjon, a klasszikus gyártók nem ülhetnek tovább a babérjaikon.