Hogyan válasszunk költséghatékony nyomtatót?

Már nem elég csupán arról elmélkedni, hogy tintasugaras vagy lézeres nyomtatót vegyünk-e, mert napjainkra mindkét technológia igen széles modellkínálattal rendelkezik. Szolgáltatást és nyomatminőséget tekintve már egy otthoni olcsó tintasugaras változat is megállná a helyét az irodánkban. A baj csak akkor kezdődik, ha a számlákon kívül a beszámolókat, a céges papírokat, a megszaporodott megrendelőket, sőt már a marketinganyagokat is nekünk kell kinyomtatnunk. A havi száz-kétszáz oldalas nyomtatási igény pedig könnyen felszökhet akár ezres nagyságrendre is, ha pedig megnő a cég, és vele együtt bővül az alkalmazottak száma, előbb-utóbb a nyomtatási költségek és a tartósság is fontos tényezővé válik.
Igények felmérése
Egy vállalkozás vállát rengeteg teher nyomja, érdemes az IT-költségeket is ésszerű döntésekkel csökkenteni. Sokan nem gondolják át, de egy nem megfelelő, pazarló nyomtató éves szinten akár százezres összeget is kihúzhat a zsebünkből. Elég csak a túlterhelés miatt előforduló javítási költségekre vagy a drága kellékanyagokra gondolni. Akkor tudunk a legtöbbet megtakarítani, ha reálisan mérjük fel a vállalkozás jelenlegi és jövőbeli igényeit. A havi A4-es nyomtatási oldalszám megbecslése a legfontosabb, ehhez mérten kell a megfelelő szolgáltatásokkal rendelkező nyomtatókategóriát kiválasztani, és csak ezek után gondolkozzunk el a technológián és az esetleges extra szolgáltatásokon.
Kapacitás
Fontos a printerek adatlapján szerepelő terhelhetőségi érték, ezt az oldalszámot kell összhangba hoznunk az igényeinkkel. Ha túlságosan alulbecsüljük a havonta nyomtatott oldalszámot, akkor a nyomtató kopó alkatrészeit és végső soron a pénztárcánkat tesszük idő előtt tönkre. Ellenkező esetben pedig a felülméretezett, drága eszköz vásárlása lesz megterhelő, ami bizonyos oldalszám alatt egyáltalán nem, vagy csak nagyon lassan fog megtérülni. Cikkünkben éppen ezért három, hasonló árkategóriájú üzleti nyomatatót vizsgáltunk, meg amelyek látszólag ugyanazt kínálják, ám tudásban és szolgáltatásukban mégis eltérő igényeket elégítenek ki.
Epson L565 - A legolcsóbb versenyző ( 78.000 Ft )
Egy négy-, öt fős cég számára bőven elég lehet a Wi-Fi képes Epson L565 havi 2500 oldalas terhelhetősége. A négy nyomtató közül ez a legkompaktabb, könnyen elhelyezhető egy kisebb irodában is használható színes nyomtatáshoz, másoláshoz, szkenneléshez, faxoláshoz akár mobileszközökről vagy vezeték nélkül. A harminclapos automata lapadagolóval ellátott L565 nagy előnye, hogy nem hagyományos tonerkazettákat használ, a piezoelektromos nyomtatási technológiának köszönhetően fixen beépített fejet kapunk, 5760x1440 dpi nyomtatás felbontással. A CISS megoldások előnye, hogy nekünk kell betölteni a festéket (cián, sárga, magenta, fekete) a készülék oldalán található tartályokba. Ez nem csak az egyszerű és olcsó utántöltés miatt érdekes, a kiürült tonerek elhelyezése sem jelent plusz költséget és problémát. A sebességi tesztekben ugyan nem tarolt az Epson printere, azonban a nyomatminőséggel elégedettek voltunk. Az 1200 dpi felbontású szkenner jól teszi a dolgát, sebessége viszont nem legacélosabb, valamint hiányoltuk az előlapi USB-kaput is. A gombos kezelőszervek rendben vannak, használtuk egyszerű és logikus. Tintasugaras nyomtató esetében mindig vigyázni kell a papír kétoldalú felhasználásával főként az egymással szemben lévő képek esetén. Érdemes minőségi papírt és megfelelő beállításokat alkalmazni, amely fotópapíron is elég jó végeredményt produkál. Összességében egyszerűen kezelhető, közepesen gyors nyomtatóról beszélhetünk, takarékos módban azonban képes felzárkózni a drágább lézeres modellekhez is. Az L565 közepes mennyiségű extrát kínál; az automata duplex hiánya sokaknak fájó lehet, cserébe mérsékelt az árcédula, és nagyon kedvező az üzemeltetési költség.
HP OfficeJet Pro 8730 - A megfizethető mindenes ( 98.000 Ft )
Vérbeli all-in-one a HP tintasugaras nyomtatója. Méreteit tekintve a közepesen nagyok közé tartozik, formája modern, így nem kell eldugni az iroda legtávolabbi szegletébe. A kezelőszervek logikusak, a gép könnyen hozzáférhető pontján találjuk a bekapcsológombot és alatt az USB-kaput. Pendrive-ról is könnyedén nyomtathatunk Word-, PowerPoint, PDF- stb. fájlokat, de akár szkennelhetünk külső tárolóra is. Sajnos fizikai kezelőgombokat nem találunk a printeren, mindössze egy hatalmas, 4,3 hüvelykes, színes érintőkijelzőt. Ennek használata viszont egyszerű, jól reagál az érintésekre, a nagyobb ikonok átlátható navigációt tesznek lehetővé. A menüben az is elboldogul, aki még sohasem kezelt ilyen eszközt. A nyomtató természetesen használható színes és fekete-fehér nyomtatásra, másolásra, szkennelésre és faxolásra akár a céges WLAN-hálózaton keresztül. A 250 darabos laptárolórekesz korrekt, de igény szerint a duplájára is bővíthető. Ez a modell is támogatja a kétoldalas nyomtatást és az egylépéses, kétoldalas beolvasást, ilyenkor használhatjuk a korrekt kapacitású, 50 oldalas (ADF) lapadagolót is. A HP havi 200/2000 oldalnyi (színes/fekete) nyomtatásra alkalmas a szokásos csatlakozókon (LAN, modem,USB)keresztül Extraként találunk rajta egy NFC-olvasót is, így megfelelő chippel ellátott mobil eszközökkel megoldható az egyérintéses nyomtatás. ez nemcsak táblagépről és okostelefonról, de természetesen akár felhőből(pl. Google Drive) is kivitelezhető, a webes applikációnak hála pedig bővíthetjük a gép tudását is. A HP OfficeJet Pro 8730 egész csendes szerkezet, az összképet csak a lomha lapolvasó árnyékolja be, valamit a meglehetősen magas tonerköltség.
OKI MC363dn - Színes kezes bárány ( 95.000 Ft )
Méreteit tekintve a mezőny második legnagyobb gépéről van szó, amiből már sejthető, hogy ez sem az egyfős vállalkozások nyomtatója lesz. Az akár tíz felhasználót is kezelő készülék LED-technológiával működik, ami lényegében a fényhenger megvilágításban tér el hagyományos lézeres társaitól. Előnye a kevesebb mozgó és kopó alkatrész, így némileg a termék előállítása is olcsóbb. Az OKI gépe jóval kedvezőbb, áron kapható, mint a Xerox versenyzője igaz, tudásban, terhelhetőségben valamivel gyengébb is. Lassú, de nyomatminősége meggyőző, színes képeivel pedig meg is veri közvetlen ellenfelét, hiszen a WorkCenter csak fekete-fehér nyomtatásra képes. A PC nélküli szkennelés jóval lassabb vele, ha tömörítetlen állományt küldünk át a hálózaton, a Xerox ilyenkor valamivel gyorsabban boldogul, és picit csendesebbnek is tűnik készenléti állapotban. A gép kezelése nem érintőképernyős, minden fizikai gombokkal működik. A dedikált funkcióbillentyűk nagyok, egyértelműek, a menü viszont nehezebben kezelhető, szokni kell. A WI-FI sajnos opcionális, amit nagyon sajnálunk, így külön beruházás nélkül a mobileszközös nyomtatásról és a hozzá kapcsolódó szolgáltatásokról le kell mondanunk. Az alapszolgáltatási nyelveket, hálózati megoldásokat, közvetlen LDAP-hozzáférést nyújt, illetve segédprogramokban is erős. Ez a modell is nyomtat duplexben, van ADF, valamint a tárkapacitása is korrekt, hiszen az opcionális bővítő modullal akár 880 lapot (80 g) is képes elnyelni. 1200x600 dpi-s nyomatminősége remek, módjával fotónyomtatásra is jól használható, de színes prospektusok sokszorosítása miatt sem kell majd máshova mennünk.