Kamerával a csúcsra – HTC U11

Rögös utat járt be a HTC az elmúlt években, de az U11 végre meghozhatja számára a várt áttörést, mert több újdonsággal is meglepi a csúcskategóriás modellre vágyó felhasználókat.
Újítóként a többi gyártó előtt járni minden esetben remek érzés lehet egy-egy készüléket megalkotó csapat számára, azonban a friss, még éles körülmények között szinte teszteletlen termékek bevezetése óriási buktatókat rejt magában. Pontosan egy ilyen rossz döntés vezetett ahhoz, hogy a HTC gödörbe került, amelyből azért folyamatosan igyekezett kimászni az újabb és újabb, csúcskategóriát megcélzó készülékeivel. A jelek már a HTC 10 láttán is igazán biztatóak voltak, bár azzal a modellel a cég még nem volt képes arra, hogy az élre álljon, azonban a több mint egy év alatt rengeteg tapasztalatot szerzett a folyamatosan megújuló okostelefonpiacon a gyártó, és az U11-gyel végre ismételten kiérdemelheti azt a dicsfényt, amelyben legutóbb három éve, a One M8 megjelenését követően sütkérezhetett.
Újdonságok kívül-belül
A készülék dizájnja nem sokat változott a cég előző top mobiljához, az U Ultrához képest, amely az üveg és fém kettőséből felépülő házzal és a tükörfényesen csillogó hátlappal igyekezett elkápráztatni a vásárlókat. Más kérdés, hogy a fényes felületű, rendkívül ujjlenyomatvonzó, kissé csúszós hátoldal nem feltétlenül a legjobb választás egy ilyen méretes okostelefonra. Szerencsére az alapcsomagban kapott plasztikok segítségével e problémák nagy részétől megszabadulhatunk. A telefon oldalszegélyén a két nyomógomb mellett még egy Edge Sense nevű extrát is találunk: aktiválását követően különféle műveleteket hívhatunk életre a készülék megszorításával, amely a gyártó ígérete szerint a víz alatti fotózás közben válik igazán hasznossá. Az előlapon a Gorilla Glass 5-ös üvegvédelem mögött egy 5,5 hüvelykes, 1440p-s felbontású, Super LCD5-megjelenítő terül el, amely a körülményektől függetlenül olvasható marad, és folyamatosan élénk színekkel áll a rendelkezésünkre. A megjelenítő alatt helyezte el a gyártó az ujjlenyomat-olvasót, mellette pedig az androidos vezérlőgombok is külön felületet kaptak. Igaz különlegességét azonban belseje rejti, itt ugyanis egy Snapdragon 835-ös csúcs-SoC-t találunk, amelynek brutális teljesítménye a hazai piacon elsőként e modellben vált elérhetővé. Természetesen ennek megfelelően a készülék a szintetikus tesztek szerint is olyan teljesítményt nyújt, amilyet korábban csak a Samsung Galaxy S8, mindennapos használat során pedig biztosan nem kell akadozástól tartanunk.
Fotósnak született
Az egyértelmű teljesítményverseny mellett a csúcs-kategóriában egy külön páston küzdenek a legjobb fotós mobiloknak járó címért az okostelefonok. A HTC az U11-gyel mindkét területen az elsők közé kívánt kerülni, így a készülékben elhelyezett egy brutális kamerát, amely felvételei minőségével képes volt az aktuális piac élére ugrani. A készülék különlegessége, hogy a Dx0Mark értékelése alapján az U11 az első olyan modell, amely elérte a 90 pontos álomhatárt. Persze ez a számadat önmagában még nem jelentené azt, hogy a készülékben pihenő, maximum 12 megapixeles felbontásra képes UltraPixel-szenzor kenterbe veri a piac többi versenyzőjét, azonban a modellel lőtt képek könnyen meggyőzhetnek erről bárkit. A képek még gyenge fényviszonyok között is használható minőségűek maradnak, és az automatikus üzemmódot sem kell feltétlenül ehhez a csúszkákkal szabályozható profi módra cserélnünk (igaz, ha átkattintunk a kézi beállításokat kínáló felületre, DNG-s RAW-képeket is lő a telefon). Videót maximálisan 4K felbontásban rögzíthetünk, de ha beérjük a full HD-s mérettel, akár 120 képkocka/másodperces sebességű felvételeket is készíthetünk. Adatkapcsolatokból mindent megkapunk, ám ha mindenképpen hibát kellene keresnünk, akkor az 5.0-s helyett „mindössze” 4.2-es Bluetooth-chipet említhetnénk meg Árazásban megszokhattuk, hogy a HTC kicsit magasabban nyit, mint azt a modell tudása indokolná, azonban a 240 ezres nyitóár egyáltalán nem elszállt, sőt, ha azt is figyelembe vesszük, hogy a Samsung Galaxy S8-cal megegyező teljesítményt kapunk, még kedvezőnek is tekinthető.