Két slotos „drágaság” - MSI Gaming X GeForce GTX 1080 Ti OC

Bár a videokártyák piacát évek óta az Nvidia uralja, nem kényelmesedett el, amire jó példa az új, GP102-es Pascal grafikus chip. Ez az óriási, 471 mm2–es lapka található meg ugyanis a legújabb GeForce videokártyán, amit nem holmi adatbányászatra, kutatásra, vagy professzionális munkára terveztek (bár ezekben is kiváló); a GTX 1080 Ti a gamereké, akik nagyon jól jártak az új jövevénnyel. A GP102-nél a Pascal alapokat kapjuk 16nm-es gyártástechnológiával, 11 GB GDDR5 memóriával, 220 W TDP-vel. A 3584 CUDA-shader közel 1,7 GHz-en hihetetlen erőt képvisel, és annyiba kerül, mint tavalyi elődje, a GeForce GTX 1080.
Bevált recept szerint készült a legújabb GeForce GPU; az Nvidia tavaly még bevallottan csökkentett képességű chipekkel volt jelen a piacon, és csak most, a gyártás felfuttatása, az architektúra finomhangolása után lépett feljebb, hogy a Pascal chip teljes erejét megmutassa a nagyérdeműnek. Ebből készült a Titan XP kártya kifejezetten a professzionális felhasználóknak, ehhez illő, magas áron. A GTX 1080 Ti-nél egy shadermodul letiltásával egy leheletnyivel kevesebb CUDA-magot, RoP-egységet és szűkebb memória-sáv-szélességet kapunk, a teljes, 12 GB-nyi fedélzeti memória helyett pedig „csak” 11 GB áll rendelkezésünkre 352 bit széles memóriabuszon kapcsolódva. Ahogy előbbi nem igazán érződik játékok alatt, úgy utóbbi memóriacsökkentés sem jelent gondot, a legmodernebb játékok sem használnak többet 5-6 GB-nál.
Sokan kérdezik, hogy minek egyre erősebb videokártyát készíteni, ha már egy 70-90-ezer forintos modellen is kiválóan futnak a játékok akár WQHD felbontásban. Nos, a cél a VR mellett a 4K, ami a full HD 1920x1080 pixelszám négyszeresét jelenti, márpedig ezt 60 fps-sel megmozgatni nagyon nehéz feladat. A GTX 1080 Ti-nak ez a szerep jutott, ugyanis még elődje, a GeForce GTX 1080 sem volt erre képes. A 4K mint a gamer szcéna új buzzwordje fontos mindenki számára, mert jól láthatóan sokkal szebb képminőséget hoz a PC-s játékok világba, miközben speciális, szoftveres támogatás kevésbé szükséges hozzá. Az MSI GTX 1080 Ti kártyája több tekintetben is eltér a referencia Founders Edition GTX 1080 Ti modelltől, így például egyedi, Twin Frozr VI hűtést kapott. Ez a kétventilátoros hűtés kellően robusztus, az öt darab hőcsővel megtűzdelt borda pedig hatékonyságban jobb a referenciamodellnél. A Gaming X GTX 1080 Ti-ra hűtést segítő, illetve nyáklapot védő fém hátlapot is építettek a szokásos MSI sárkánnyal díszítve, valamint a két ventilátort rögzítő műanyag borításba jó pár LED is került. Ezeket természetesen programozhatjuk tetszőleges színre, és többféle világítási sablon közül is választhatunk. A hatékony hűtésnek köszönhetően a mérnököknek sikerült megemelniük a GPU órajelét, ami kb. 5-15 százalékos gyorsulást eredményez a játékok alatt, azonban a memóriánál már nem találkoztunk semmiféle gyári tuniggal. Kevés potenciális GTX 1080 Ti-vásárlót érinthet, de fontos megjegyezni, hogy az MSI kártyája a manapság szokásos két kártyahely helyett 2,5 kártyahelyet igényel, így például kisebb házakba nehezebb lesz beszerelni, és az SLI-nél is jobban oda kell figyelni a megfelelő légmozgásra. Az MSI GeForce GTX 1080 Ti-nak már többé-kevésbé sikerült az, ami eddig egyik elődjének sem: mindegyik játék többnyire 60fps körül futott 4K felbontásban, maximális részletesség mellett. A referencia órajelekhez képest a gyári GPU-órajeltuning kapóra jött, az új, 2D-módban passzív Twin Frozr hűtés pedig képes volt némán dolgozni még tartós terhelés mellett is Ugyanakkor még mindig találkozunk olyan játékokkal, ahol a minimális képkockasebesség 30fps alá esett 4 K felbontásban, ráadásul a Ti modell megérkeztével a körülbelül 20-25 százalékkal lassabb GTX 1080 kártyák ára is csökkent. Az MSI termékének az ára 250 ezer forint körül mozog a hazai webshopokban.
Játékok 4K-s teszt alatt:
Metro Last Light – 67fps
Dirt Rally – 69.2fps
Doom – 88.2fps
Rise of the Tomb Raider – 68.6fps