Vezetéknélküli fejhallgatók párbaja

Rengeteget fejlődtek az elmúlt években a Bluetooth-fülesek, így manapság a középkategória tetején is találhatunk jó vételeket.
Napjainkban már mindenkinek a kezében ott lapul egy fejlett médialejátszó, amely akár a világ összes zenéjéhez hozzáférhet. Igen, az okostelefonokra és a streamszolgáltatókra gondolunk, amelyeknek köszönhetően zenehallgatási szokásaink sokkal mobilabbá váltak. Egyre kevésbé szeretjük a helyhez kötöttséget, nem akarunk az összegubancolódó kábelekkel foglalkozni, nem tűrjük, ha egy használati eszköz határokat szab nekünk. A Bluetooth-fejhallgatók támogatják ezt a mobilitást, így az elmúlt években igazi slágertermékekké váltak, és lassan elhagyják a technológia gyerekbetegségeit. Manapság már csak ritkán kell félnünk a jel szakadozásától, a nehéz kapcsolódástól, és a vezetékmentes hozzáférés között, miközben tudjuk, hogy a mai napig jobb hangélményt kínál a kábel.
Rengetegféle és fajta füles közül választhatunk a boltokban, ám előzetesen érdemes eldöntenünk, hogyan szeretnénk használni. Értelemszerűen futáshoz nem ideálisak a fület körül ölelő, nagy párnák, míg otthoni hifiélményhez nem a fülhallgatók az ideálisak. Döntés előtt rajzoljunk fel magunknak egy táblázatot, a kialakítást tekintve a következő lehetőségeket megadva: fület teljesen körülpárnázó fejhallgatók (over ear), a fülre illeszkedők (on ear), valamint a hallójárat bejáratához (earbuds) és a hallójáratba (earphones) helyezett fülhallgatók. Érdemes emellett előre eldönteni, hogy vezetékes vagy vezetékmentes, illetve zárt vagy nyitott kialakítású modellt keresünk-e, illetve hogy a funkciók között ott legyen-e az aktív zajszűrés, amelyért általában prémium árat kell fizetnünk.
A fülednek higgy!
Számtalan lehetőség van, így érdemes vásárlás előtt felkeresni egy nagyobb fej- és fülhallgatókkal kereskedő boltot, és érdeklődni a lehetőségekről, valamint ténylegesen meghallgatni a kínálatot. Utóbbi lényeges, hiszen mindenkinek más a zenei ízlése, nem mindenki a kiegyensúlyozott hangzást szereti, emiatt nem létezik olyan, hogy a legjobb fejhallgató. Tesztünkben két, 50 és 100 ezer forint közötti, vezetékmentes over ear fejhallgatót kértünk be, amelyek érezhetően eltérő stílust képviselnek.
B&O Beoplay H4 – a svéd belépő kategória
Első pillantásra nem sok esélyt jósoltunk a Bang & Olufsen kedvező árú fejhallgatójának, az anyaghasználat tekintetében ugyanis egyáltalán nem kelti egy középkategóriás füles érzését. Ráadásul bevallottan a rendkívül sikeres H9 kisebb, „jól árasított” társáról van szó, amelyből hiányzik az aktív zajszűrés, a touch felület helyére pedig három fizikai gomb került. Mindez azonban ne tévesszen meg minket, továbbra is egy minőségi termékkel van dolgunk, fejhallgatója a gyártótól megszokott puha báránybőrből készült, ami több órán keresztül is kényelmes viselet. E téren talán a legjobb volt tesztünk szereplői közül a svéd cég fülese. A zárt over ear kialakításnak köszönhetően a H4 jó passzív hangszűrést kínál, ám nem a legjobbat. Hangteljesítménye viszont egyértelműen jobb, mint vetélytársáé, amennyiben a kiegyensúlyozott, nem színezett hangzás hívei vagyunk. Több zenei stílust több forrásból is meghallgattunk a kedvező árú Beoplay-jel, és egyszer sem kellett csalódnunk. Természetesen messze nem tökéletes a H4, néha érezhetően túlhúzza a mély hangokat, ám teljesítménye ezzel együtt is jónak mondható a 100 ezer forint alatti mezőnyben. Mellette szól még, hogy stabilan, szakadás nélkül képes tartani a vezetékmentes kapcsolatot, akár több órán keresztül is, illetve üzemideje is jónak mondható, gond nélkül végigzenél egy teljes napot. Sajnos a kedvező ár érdekében vállalt néhány kompromisszumot a gyártó, így a csomagba nem került hordtáska, és ez a hiány hamar érezhetővé válik, valamint a jobb füles fizikai gombjainak elhelyezése kissé ügyetlen. A H4 hangszínét egyébként később akár módosíthatjuk is a gyártó saját Beoplay applikációjával.
Bose SoundLink around-ear II - Puha párnák között
Nem egyszerű a Bose fülesének megítélése, hiszen habár egy rendkívül kényelmes és funkciókban gazdag termékről van szó, hangzásával nem voltunk maradéktalanul elégedettek. A tesztfelvételeink meghallgatása során rendre kissé erőtlen mély- és középtartományokkal találkoztunk, magasabb hangerőn pedig már gyakoriak voltak a torzítások Bluetooth-kapcsolattal. Utóbbit fontos kiemelnünk, hiszen vezetékes kapcsolattal élvezhető hangzással találkozunk, amely ugyan a svéd fejhallgatóról is elmondható, de a Bose-éval kapcsolatban hatványozottan igaz. Közepes hangerőn – Bluetoothon- már kiegyensúlyozottabb eredményt kaptunk, amely részben a beépített előerősítő hangerőalapú hangszínkiemelőjének köszönhető, amely alacsonyabb hangszinten megpróbálja élvezhetőbbé tenni a zenét a mély hangok kiemelésével. Az aktív hangkiemelés jelenléte állandóan érezhető, ám ettől függetlenül a magas hangok gyakran túlvezéreltek. Mindemellett egy rendkívül kényelmes fülesről van szó, amely a vezeték nélküli profil ellenére meglepően könnyű, kevesebb, mint 150 gramm tömegű. Nem túlzás azt állítani, hogy akár órákon keresztül is lehet viselni, a füleket körbeölelő párnái rendkívül kényelmesek, kialakításuk első osztályú. Ettől függetlenül a zajszigetelése nem tökéletes, meglepően sok hangot enged ki a SoundLink a zárt kialakítás ellenére is. Az izzadságot viszont pillanatok alatt összegyűjti, így nyáron kellemetlenné válhat a viselete. Számos jó tulajdonsággal rendelkezik ezenfelül: jól kezelhetőek a fizikai gombjai és a kihangosító funkcionalitása is első osztályú.
Összességében meg voltunk elégedve mind a két nagyjából 80 ezer forintot kóstáló fejhallgatóval, mégis a H4 mellett tettük le a voksunkat. Kiegyensúlyozottabb hangzást nyújt szinte minden tartományban, mint a Bose terméke, jobb a zajszűrése, mindamellett stabilabb a vezeték nélküli kapcsolat is, még ha nem is nyújt olyan komfortos érzést a füleinknek.