Röviden a merevlemez működéséről

Röviden a merevlemez működéséről

A merevlemez működéséről egy átlagos felhasználó valószínűleg nem sokat tud. A merevlemezekkel a felhasználók először az asztali számítógépek esetében találkozhattak. Illetve akkor sem igazán, hiszen ezek az eszközök a gépházba vannak beépítve. Ez az a nagy tároló kapacitású hely, amelyen a számítógép operációs rendszerét és az egyéb fájlokat tároljuk. Ez az adat a számítógép kikapcsolása után sem vész el. Minimális hardver ismeretek a legtöbb ember számára elegendőek, a gép a többit úgyis elvégzi helyettünk.

Felépítése

Fizikailag a mechanikai és fizikai részből álló rendszert egy fémdobozba építik bele. Az olvasófej is ebben található az elektronikával együtt. Jellemzően ez okozza az eszköz melegedését is. Túl kis helyen van túl sok minden, amelyek ráadásul folyamatos működésben is vannak. A korongokat egy motor forgatja, és ez mozgatja a fejeket is. Az eszköz elektronikája az, amely a mechanikus részeket vezérli.

Sőt, az olvasófej és a lemez között századmilliméteres távolság van, így akár egy aprócska porszem is hatalmas sérülést képes okozni. Ezeket egy légpárna tartja távol egymástól. Ezért összeszerelésük nagy tisztáságú helyiségekben történik. A doboz anyaga jellemzően öntvény, a lemezek valamilyen alumínium ötvözetből, kerámiából és üvegből készülnek. Méretük meghatározott asztali gépben 3,5” átmérő, laptopban 2,5”. A hordozható külső merevlemezek mindkét méret változatban megtalálhatóak.

 

A merevlemez működéséről és részeiről

A más néven winchesterként vagy HDD-ként is ismert merevlemez jellegű adattárolók egy vagy több korongból állnak. Ezen korongok egyik vagy mindkét felülete egy mágneses tulajdonságokkal rendelkező anyaggal van bevonva, ezen a felületen kerülnek a tárolásra szánt fájlok rögzítésre.

Mindegyik korong felszínéhez külön író/olvasó fej tartozik, amellyel ezek az adatok olvashatóak, módosíthatóak vagy törölhetőek is. Ezek a korongok egy közös tengelyen forognak egy megadott fordulatszámon. A fejek a korongok irányában mozognak. Ezek azok a folyamatos mozgások, amelyek a merevlemezek működés közbeni állandó zaját produkálják.

A korongok felületei koncentrikus gyűrűkre, sávokra (track) vannak osztva. Ezeket további részekre, szektorokra (sector) tagolják fel. A felosztás a merevlemezen való helymegadás és lemezterület fájloknak történő lefoglalásában játszik szerepet. Az adatok elérése érdekében a processzor (CPU) és a merevlemez a lemezvezérlőn keresztül kommunikálnak egymással. Ez a kommunikációs elv mentesíti a számítógép többi részét attól, hogy tudnia kelljen, hogy hol vannak a mentett adatok.

 

Felhasználói jellemzők

Felhasználóként egy HDD merevlemez legfontosabb tulajdonsága annak tárhely mérete. Napjainkban már jellemzően az 250GB feletti modellel rendelkező méretek a jellemzőek. Az a jó, ha sok helyünk van a képeknek, zenéknek és filmeknek a szükséges operációs rendszer és kiegészítő programok mellett.

Verbatim Store 'n' Save külső tárhely

Az Verbatim Store 'n' Save külső tárhely pont ezeknek a feltételeknek megfelelő választás. A 8TB kapacitása gondoskodik arról, hogy minden adatnak meglegyen a helye. A piaci modellekre nem jellemző mérettel megáldott, amelynek felhasználója a merevlemezek összes előnyét élvezheti. A merevlemezen tárolt személyes információk már nem válhatnak az idő martalékává. A HDD-k meghibásodása jellemzően az író/olvasó fejekre jellemző, a merevlemez és annak adatait nem érheti károsodás.

Webáruházunk széles választékával gondoskodik arról, hogy mindannyian megtaláljátok azt a számotokra ideális modellt, amelyet már régóta kerestek. A vásárlást a verhetetlen árak és az ingyenes kiszállítás teszi még vonzóbbá.